Yönetim Kurulu Üyemiz Atina’da Sempozyuma Katıldı

KAMER Yönetim Kurulu Üyesi Yrd.Doç.Dr. Gülçin BİLGİN TURNA, Karadeniz Çalışmaları Uluslararası Merkezi tarafından Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen 7. Uluslararası Karadeniz Sempozyumu’na katıldı.

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Ülkeleri’nin turizm potansiyeli ve geleceği ile ilgili konuların masaya yatırıldığı Sempozyuma, Türkiye, Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya, Rusya ve Ukrayna’daki üniversitelerden öğretim üyeleri ile Dünya Turizm Örgütü’nün onursal Genel Sekreteri Francesco FRANGİALLİ, çeşitli ülkelerin büyükelçileri ve büyükelçilik görevlileri, Atina Kültür ve Turizm Ataşemiz Aslı GÜNDOĞDU AKSUNGUR ve başta ABD olmak üzere farklı ülkelerin turizm danışmanları katıldı.

Sempozyumda ülkelerin turizm olanakları, yıl içerisinde bu alanda aldıkları pay ve turizm potansiyelleri anlatıldı. Dünya turizm istatistiklerinin paylaşıldığı programda 2012 yılı verilerine göre Karadeniz Ekonomik İşbirliği Ülkeleri arasında Türkiye’ye gelen turist oranının %31, ülkemizin turizm alanında sahip olduğu gelir oranının ise %39 olduğu belirtildi.

Karadeniz’e sınırı olan ülkeler ve çevre ülkeleriyle Türkiye arasında; siyasi, ekonomik ve kültürel işbirliğinin geliştirilmesine katkı sağlamak, bilimsel araştırmalar ve yayınlar yapmak amacıyla Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi bünyesinde kurulan Karadeniz Stratejik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (KAMER) Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gülçin BİLGİN TURNA, Sempozyumda Rize’deki kültür ve doğa turizmine dikkat çekti.

Üç gün süren Sempozyumun ardından Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Gülçin BİLGİN TURNA, Atina Büyükelçimiz Kerim URAS ve Büyükelçilik Müsteşarı Barış KALKAVAN’ı ziyaret etti.

2

3

4

5

6