Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?


 

Maviyemiş Uygulama ve Araştırma Merkezimiz tarafından Doç.Dr. Mustafa AKBULUT yürütücülüğünde “Rize İlindeki Yerel Meyve Türlerinin Seleksiyon Islahı Ve Tescili” projesine başlanılmıştır. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenen ve 18 farklı uzman araştırıcının görev aldığı projenin amacı, ülkemizde yerel birçok meyve türünün yaygın olarak bulunduğu ve diğer bölgelerimize göre daha doğal bir yaşam alanı olarak kendini muhafaza etmiş bulunan Rize ve ilçelerinde bulunan maviyemiş, karayemiş, kokulu siyah üzüm, elma, armut, mandarin, kestane, erik, ayva vb. yerel meyve türlerinin doğal varyasyondan yararlanarak seleksiyonlarının yapılarak ıslah edilmesidir. Projenin önemli bir diğer hedefi olarak, yerel meyve türlerinin meyve, yaprak vb. içeriklerinin tespiti ile insan sağlığına ve beslenmeye olan etkileri de incelenecektir. Özellikle güçlü antioksidant maddeler içeren maviyemiş ve karayemiş bitkisel materyal ve meyvelerinin sağlık üzerine etkilerinin detaylı araştırılması sonucunda bu alanla ilgili bilgilere ulaşılacaktır. Proje sonucunda, diğer çeşitlerden üstün özelliklere sahip yerel çeşitlerin tescil ve patent haklarının alınması ile de Rize İline ait bitkisel değerlerin ülkemiz ve dünya ölçeğinde sahiplenilmesi mümkün olacaktır.

2013 yılında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi ile Orman Genel Müdürlüğü arasında imzalanan Maviyemiş ve Üzümsü Meyvelerin Geliştirilmesi İşbirliği Protokolü gereğince, Trabzon Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanında yayılış gösteren Vaccinium türleri ile  alakalı envanter çalışmaları tamamlandı. Karadeniz’in ekolojik yapısı dolayısıyla meyvenin yetişmesine oldukça uygun olduğunu belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, uygulamaya alınacak eylem planıyla yöre halkına ekonomik faydalar sağlanacağını belirtti. Yapılan envanter çalışmaları neticesinde Trabzon, Rize ve Gümüşhane’de toplam 61 bin 930 dekar sahada, 594 ton meyve ve 850 ton yaprak servetine sahip olunduğunu belirtildi.

Rize Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Maviyemiş Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle “Maviyemiş Yetiştiriciliği Eğitim Programı” 12-13 Şubat 2013 tarihinde teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Eğitime İl ve İlçe Müdürlüklerinde görev yapan teknik personel katılmıştır. Eğitim programı kapsamında Doç. Dr. Mustafa AKBULUT, Yrd. Doç. Dr. Yusuf ŞAVŞATLI ve Ögr. Gör. Hüseyin BAYKAL tarafından “Maviyemişin Botanik Sınıflandırılması ve Bitkisel Özellikleri, Maviyemiş üretimi, Ekonomisi ve Bahçe Tesisi, Bakım işlemleri (budama, gübreleme, sulama vb.) maviyemişin içeriği ve kullanım alanları” konularında Rize Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda teorik eğitim düzenlenmiştir.

Merkez Müdürlüğünce,  3-4 Mayıs 2013 tarihlerinde II. Rize Kalkınma Sempozyumuna “Çay Üreticisine Ek Gelir Olarak Maviyemiş Yetiştiriciliği” başlıklı bildiri sunulmuştur.  Ayrıca, Tarım Bilimleri Araştırma Dergisi’ne sunulan “Rize ili Sütlüce Köyü Ekolojik Koşullarında Farklı Maviyemiş Çeşitleri (Vaccinium corymbosum L.) ve Yöreden Selekte Edilen Çay Üzümü (Vaccinium arctostaphylos L.) Tiplerinin Fenolojik, Pomolojik ve Agronomik Özelliklerinin İncelenmesi” başlıklı makale yayınlanmıştır. Yine, Maviyemiş Yetiştiriciliği Kitabı hazırlanmış olup, basım aşamasındadır.

Ayrıca, önlisans ve lisans öğrencilerinin staj uygulamaları, TRT Trabzon Radyosu ve ÇAY TV’de “Maviyemiş Yetiştiriciliği” Programı, Üreticilere Maviyemiş Yetiştiriciliği Eğitimi, Amerikan Robert Koleji Öğrencileri Bilgilendirme Gezisi, Çaykent Şehit Nedim Çalık İlköğretim Okulu Öğrencileri Bilgilendirme Gezisi, Çayeli Yatılı Bölge İlköğretim Okulu Öğrencileri Bilgilendirme Gezisi düzenlenmiştir. Protokol üyeleri, öğretim üyeleri, ziraat odaları başkanlarının, girişimcilerin ziyaretleri gerçekleştirilmiştir.